Kása Béla fotográfus


1979-ben diplomázik a Kölni Művészet Szakfőiskolán, Művészeti fotográfusként. A főiskola idején alatt készít fotókat Erdélyről meg Budapestről a Stern magazin felkérésére, a Geo-nak pedig nagyszebeni és macedóniai cigányokról csinál képriportot.
1983-ban 31 évesen, amikor sokan úgy érezték el kell menniük hazájukból, ő már visszafelé tart, úgy érzi haza kell jönnie Nyugat-Németországból, ahová 13 évesen szüleivel költözött. Azt hitte: "itthonról közelebb lesz neki mindennél kedvesebb erdélyi muzsikusaihoz és így többet tud járni fényképezni is majd."

 

1993-ban Somogyi Győző salföldi festőművész környékén készít fotókat.
1994-től a MAG népzenei magazin fotósa és képszerkesztője
1995-től a letelepedni nem akaró vándorcigányok útját követi rendszeresen gépével
1996-ban az "Ikerkönyvek" sorozat publikál róla "Kása Béla fotográfus" címen egy kötetet
1996-tól tagja a Magyar Fotóművészek Szövetségének
1997-ben jelent meg az Erdélyi zenészek című fotóalbuma magyar és angol nyelven, mely az erdélyi cigány és parasztzenészek öröklétig tartó panteonját alkotta meg. Nélküle már lehetetlen a XX. Század végi parasztzenéjében érdemi dolgokat megállapítani.
1997-től két éven keresztül 45 erdélyi zenekart fényképez le az Utolsó óra című népzenei gyűjtés részére

 

A népi kultúra elkötelezett kutatója, megőrzője és továbbadója.

Zenél, népzenét gyűjt és fényképez Erdélyben, Moldvában és Gyimesben, de járt Indiában a félnomád életmódot folytató tevepásztor Rabari törzseknél is.

 

Kiállítások

A meglévő anyagokból kiállítást készít, melyek elindulnak önálló útjukra.

Kiállítási voltak többek között Magyarország számos városában és falujában mint pl. Budapesten a Francia Intézetben, Győrben a Media Wave Fesztiválon, Szombathelyen a 39. Magyar Filmszemlén, Pécsen a Kortárs Magyar Fotográfia Intézetében ....

Külföldön: Norvégia, Svédország, Dánia, Hollandia, Belgium, Németország, Franciaország, Ausztria, Csehország, Kanada, USA, India, Kazahsztán, Kína ...
Fotói megtalálhatóak számos magánygyűjteményben és múzeumban szerte a világon.

 

Jelenlegi munkái:
• Egy Észak magyarországi Palóc falu fotódokumentációja
• Egy modern nomád szekeres nagycsalád vándorlásai Írországból indulva Európán keresztül
• Erdélyi öreg muzsikusok és magyarországi fiatal zenészek
• Szekeresek - motorosok

 

Honlapján a folyamatban lévő munkáiból szeretne ízelítőt adni.
• Vándorcigányok
• Rabarik
• Divat
• Erdély
• Portrék
• Motorok - motorosok
• Ponyvás képek
• Lovak, szekeresek
• Terény
• Néprajzi fotók

 

Erdélyi zenészek

20 éve már, hogy zenét gyűjtök és fotózom Erdélyben a zenészeket (többük már nem is él, néhányan még igen) a saját kulturális környezetükben. Ezek a képek alkotják az alapját a jelenlegi kiállításomnak. Ezek közül néhányat kiválasztottam és olyan történeteket, meséket illesztettem hozzájuk, amit a lelkem legmélyén őriztem meg. Ezek olyan muzsikusok, akik között olyan privilégiumaim vannak, hogy meghallgathatom a zenéjüket, történeteiket és csatlakozhatom a mulatságaikhoz, ünnepeikhez. Jelen voltam, amikor gyászoltak. Láttam életüket az tökéletesen működő falusi közösségben, és láttam, - lépésről lépésre - hogyan taszították őket kissebségbe, ahogyan a hagyományos szerepköröket az olcsó tömegtermelés, rágógumi kultúrája átvette.

Vannak Erdélynek olyan vidékei, ahol ez a gyönyörű - több generáció által kifinomított - muzsika már kiveszett az emberek emlékezetéből, és vele együtt sok-sok legendás zenész emléke is eltűnt. De még így is, egyre-másra találok olyan helyet Erdélyben, ahol a fiatalabb generáció életben tartotta hagyományaink jelentős részét, megőrizvén és táplálván egy kulturális forrást, ami továbbra is alapvető lesz a magyar közösség kincseinek megőrzésében.

Éljen tovább emlékük és muzsikájuk!

 

www.kasabela.com

 



IGRICZEK

 

A zenekar középkori, felvidéki és moldvai csángó muzsikát játszik, rokonságot találva a korok és népek között. Amikor az IGRICZEK együttes eljátszik egy ősi moldvai dallamot, vagy felelevenít egy felvidéki szent népi éneket, akkor múltunk egy-egy darabkáját találjuk meg. A mozaik vagy gyöngysor, amit így összerakhatunk, felvillantja egy nép életének megrendítően szép történetét. Ekkor újból érezzük, hogy hozzánk tartoznak azok a szent és hős királyok, akik országunk sorsát irányították, a vitézek, akik életüket áldozták a honért és az asszonyok, akik imáikkal tartották meg hazánkat. (Polgár Péter - Árpádházi Szent László Lovagrend)

http://igriczek.kasabela.com/